Bilgisayar Ağı Nedir? Leave a comment

Bilgisayarlar gelişen teknoloji ve imkânlar doğrultusunda kendini sürekli olarak yenileyen birer teknoloji nimetleridir. Gün geçtikçe daha fazla ihtiyaç ve rağbet duyulan bilgisayarın kullanımı için gerekli ağ çeşitleri bulunur. Bilgisayar ağı demek bilgisayarlar arasında iletişimi sağlamak adına yapılan ve oluşturulan iletişim araçlarının adına denir. Belirlenen ihtiyaca göre iki veya ikiden daha fazla bu ağları birbirine bağlamak mümkündür.

Ad hoc olarak isimlendiren ve iki bilgisayar arasında ağ oluştururken eğer çok fazla bir alanı kaplıyor ise buna WAN yani geniş alan ağ ismi verilir. Bununla beraber Bilgisayarlı ağ sistemleri açık veya kapalı olarak iki farklı çeşitte uygulanır. Kapalı bulunan ağlarda internet erişimi bulunmazken açık olanlarda internet erişiminde bulunmak mümkündür. Bilgisayar ağlarında genellikle e posta veya dosyalar bulunur. Bu sebepten dolayı bilgisayar üzerinden ağ bağlama işlemi yapılacak ise öncelikle ihtiyaç veya istenilen seçenek belirlenir.

Bilgisayarlı Ağları Neden Kullanılır?

Bilgisayar ağı birden fazla bilgisayara bağlama işlemi ile birlikte bilgisayardan iletişim ve iletim protokker için gerekli olan birer iletişim aracıdır. Bilgisayar üzerinde bulunan ağlar donanım ve yazılım işlemleri ile gerçekleştirilmelidir. Bilgisayar ağı türlerine bir veya birden fazla olacak şekilde kablolu ve kablosuz bir bilgisayar bağlama işlemi yapıldı ise buna da Network ağı veya veri ağları bulunur. Kablolu bilgisayar için fiber optik kablo olan veya bakır kablo kullanımına vermeniz gerekir.

Bilgisayar Ağları ve Türleri Hakkında

Farklı bölge ve yerlere göre birçok bilgisayar ağ çeşitleri bulunur. Tüm dünyaya bağlanabilen ve küçük bir odada bulunan bilgisayar ağları büyük küçük her yeri bağlamak için tercih edilir. Bilgisayar ağlarının hayatımız ve yaşantımızda yeri önemli olup bir o kadarda değerlidir. Bu bilgisayar ağları farklı şekillerde ve türlerde karşımıza çıkar. Her bilgisayar ağı türü farklı şekillerde ve yerlerde kullanılır. Hepsinin kendine ait bir özelliği yapısı bulunur. Bu özelliklerden kısaca bahsedecek olursak;

  • Lan Yerel alan ağı
  • MAN Büyükşehir bölgesi ağı
  • Whan geniş lan ağı
  • PAN kişisel alan ağı
  • Can alan ağı
  • San alan ağı

Lan Ağı Özellikleri

Lan olarak bilinen ve mesafe arasının on metre ile bir kilometre arası değişmiş olan ağlardır. Okul ofis binası veya ağ evleri genellikle lan içerir.  Lan olarak bilinen bu ağda etkileşim hızı ile dikkatleri çeken lan işleminin kurulumu masraflı değildir. Bağlı olan tüm bilgisayarlar bir tanesinden yapılmış olur.

Wan Ağı Özellikleri

Bilgisayar ağ işletmelerinin bir parçası olan wan ağı lan koleksiyonunun dağınık haline benzetilmektedir. Wan çeşitinin bir diğer adı ise geniş alan ağıdır. Bu yöntem yurtdışında bulunanÜlke ve şehri birbirine bağlamak için yapılabilir. Wan ağı diğer man ve lanaağı gibi birçok alanı içerisinde barındırmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Para Birimi
$ Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları