Uydudan Haberleşme Nasıl Sağlanır? Leave a comment

Uydu denilince hepinizin aklına farklı farklı cisimler gelir. Uyduyu tanıtmak gerekirse uydu genel anlam itibariyle bir cismin etrafında sürekli sürekli dönen cisimdir. Bu uydular haberleşmede oldukça etkin görev alırlar.

Haberleşmede kullanılan uydular ise bir roket aracılığıyla uzaya fırlatılır. Fırlatılan uydular bir yörüngede hareket ederler. Herhangi bir kabloya ya da başka bir cihaza bağlı olmadan kablosuz alıcı ve vericiye sahip değillerdir. Her biri farklı konumda ve yörüngede hareket etmek için uzaya gönderirler ve konumlandırıldığı yörüngeye ve işlevlerine göre farklılık gösterir. İlk haberleşme uydusu bin dokuz yüz ellide ortaya çıkmıştır.

İlk fırlatılma yeri ise Rusya olmuştur. Bir saha büyüklüğünde olan bu uydu oldukça büyük olsa da görevini başarı ile yerine getirmekte oldukça zorlanıyordu. Bunun nedeni bilinmeksizin tüm görevleri başarısızlık ile sonuçlanmıştır.

Günümüzdekiler ise binlerce dijitali okuyacak kapasiteye ulaşmıştır. Her geçen gün bu konuda daha çok gelişmekte idiler. Uyduda sinyal gönderen bir mikrodalga vericileri bulunur. Bu sinyalleri uydudan alan bir de alıcı bulunur. Burada önemli olan en önemli konu uyduların sinyalleri istediği frekans ve güce göre almasıdır.

Haberleşme Uydusu Ne İş Yapar?

Haberleşme uyduları oldukça önemli bir konudur. Bu uyduların en temel ve ulvi amacı yer istasyonundan gelen sinyalleri başak bir istasyona taşıma görevidir. Her zaman doğru frekansı alma, doğru bir şekilde dönüştürme ve en doğru şekilde iletmek zorundadır.

İnternet ve televizyon için uyduların olması mecburi bir durumdur. Bunun için bu tür durumlarda istasyon tarafından uyduya iletilen sinyaller ilk önce frekansları düzenleyerek çok geniş alanlara yayılabilir. Bu sayede televizyon ve interneti çok geniş coğrafyada izleyebilir ve ulaşabilirsiniz.

Bu uydular haberleşme ve yayın amacı ile kullanılır. Ancak bundan ziyade kötü amaçlı ya da iyi amaçlı bazı işler içinde kullanılabilir. Bu uydular haberleşme ve yayından ziyade casusluk ve bilgi almak içinde oldukça fazla şekilde kullanılır. Bu tür işler için kullanılan uydular içerisinde birçok cihaz taşır. Sensörler optik cihazlar video kayıt cihazları gibi birçok cihazlar taşır ve bunları casusluk ve bilgi almak için kullanılır. Bu uydular istenilen yörüngede kalabilmek için ve üstündeki ekipmanları çalıştırabilmek için bir enerjiye ihtiyaç duyarlar.

Haberleşme Uydusunun Özelliği

Bu uydular da genelde şarj edilebilir olma özelliği taşıyor. Güneş enerjisi ile jarj edilen bu uydular kimyasal enerji ile elektrik enerjisi de elde eder. Ancak bunlardan önce uydunun istenilen hedefe doğru tam ulaşması içinde bir enerji lazımdır. Bu enerjiyi de roketi fırlatma esnasında sağlanır.

Ve böylelikle yer çekiminin sayesinde roket fırlatıldığı an uydu roketten ayrılarak konumuna gider. Çoğunlukla konumuna giden bu uydu ve roketler bazı durumlarda istenilen hedefe konumlanmaz. Buradan anlayabiliriz ki uyduda ya da verilen enerjide bir sıkıntı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Para Birimi
$ Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları