Ethernet ve İnternet Arasındaki Farklar Leave a comment

İnternet tüm dünya çapında oldukça fazla kullanılan ve internetiz yaşanmayacak hale gelen bir ağ bağlantısıdır. Günümüzde oldukça fazla kullanılan internet neredeyse yaşamımızın bir parçası hâline gelmiştir. Herkesin işini, alışverişini, sohbetini ve daha birçok işini internet ağ bağlantısı halleder. Günümüzde herkesin telefonunda paketlerinde ya da evlerinde işyerlerinde mutlaka internet vardır ve her işimizi mutlaka onunla halleder onsuz hiçbir şeyi gerçek yapamayız.

İnternet ile karıştırılan kavramlardan biri de ethernettir. Ethernet aynı ara birimleri çapında kullanılan yerel bir ağ bağlantısı olarak adlandırılır. Buradaki yerel ağ bağlantısına LAN ismi verilir. Bu Lan aygıtı internet aracılığı ile birbirlerine bağlanır. Ethernet ve internet arasındaki farklardan birive en önemli ayıran özelliği olan sebeplerden biri de Ethernet bağlantı aralığının çok geniş olmasıdır. Bu aralar oldukça fazla fark içerir. Ama neden ise isim benzerliğinden mi bilinmez tüm toplum bunları aynı unsur olarak sanır.

Belirli Alanda Kullanılabilir

İnternet, elektronik posta sistemleri, dünya çapında web ve dosya paylaşımı yoluyla kaynakların paylaşılmasına oldukça fazla şekilde yardım eder. Kablolu bağlantılar, kablosuz teknoloji veya fiber optik ile bilgisayarlar, yönlendiriciler ve anahtarlar gibi birden çok aygıtı ve aygıtları birbirlerine bağlanmakta görevlidirler.  Birden fazla cihaz arasında bir bağlantı görevi gören Ethernet İnternet unsurundan oldukça farklı olup işlevlerinin yanı sıra kullanım yeri de oldukça farklıdır ve fazladır.

Ethernet sistemi kablolu bağlantılara dayanır ve bir yerel alan ağı (LAN) oluşturmak için oldukça fazla uğraşılır. Dünyanın bir yerindeki bir cihaz, internet üzerinden başka bir yerde bulunan kaynakları kolayca kullanabilir ve bu kaynaklardan her türlü yararlanmayı sağlar. Ancak Ethernet, yalnızca belirli bir alanda bağlantı kurmayı kolaylaştırarak internet arasındaki farkı ortaya serer. Her yerde bağlantı gerçekleştirmek ethernet ile mümkün bir olay söz konusu değildir.

Ethernet Nedir ve Farkları Nedir?

İnternet, dünyayı birbirine bağlayan tek ortak unsur ve dünyanın bundan vazgeçemediği bir araçtır. Onsuz hayal bile edemeyeceğimiz bir hayat bile oldukça kötü sonuçlara yol açar. Hayatımızda oldukça fazla yeri olan internet ve ethernet birbirinden farklı unsurlardır.  Bununla birlikte, Ethernet, sınırlı kapsama alanlarına sahiptir ve internet ile büyük farkları ethernet açar. Yalnızca sınırlı bir alana yayılmış herkesin bilmediği görmediği güvenilir cihazlardan oluşan bir ağ sistemini bize sunar. Bu sağladığı güven sayesinde her geçen gün daha fazla ilgi görür.

Ethernet bilgisayarlar yerel ağda aralarında iletişim kurmasını sağlayan bir standart bir teknoloji ürünü olup bu açıklaması ile internetten farklı olarak değerlendirmelidirler. Tüm bu durumların yanı sıra ise ethernetin bir veya daha fazla yöneticisi olma ihtimalini daha fazladır. Kablolu bağlantılar, kablosuz teknoloji, yönlendiriciler ve anahtarlar gibi birden çok aygıt aygıtla bağlantıya geçmektedir. Bu şekilde anlayabilirsiniz ki ethernet ve internet birbirlerinden farklı oldukça gerekli ama farklı bir unsurudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Para Birimi
$ Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları