Fiber Optik Kablo Nasıl Çalışır? Leave a comment

Bilgi sayesinde gelişen teknoloji ile insanların hayatları her bakımdan gelişmiş ilerlemiş insanlar arasında ki bilgi alışverişi kolay ve hızlı hale gelmiştir. İnsanlığın varoluşundan beri gelişen teknoloji sayesinde bilgi de gelişerek hayatlar gelişir. İnsanlar, ilk insanların devrinden beri hayatlarında iletişime mecbur kalmış ve bu iletişimi geliştirmek için çeşitli yollar aramışlardır. Bu yollardan farklı farklı sonuçlar doğmuştur.

İlk zamanlar işaretle anlaşan insanlar mesafe artmaya başlayınca dumanla haberleşmeye başlamışlar. Mektup ve posta güvercinleri bunu takip etmiş ve en gelişmiş hali olarak telgraf ortaya çıkmıştır. İletişim insanlar için oldukça önemli bir ihtiyaçtır ve bu yüzden sürekli değişim gösterir. Elektriksel haberleşme çağı diye adlandırılan telgraf iletişim aracı gelişerek telefon ortaya çıkmıştır. Telgraftan sonra daha fazla bir şey yapabileceklerini anlayan insanoğlu sürekli gelişim sürecini devam ettirmiştir.

En Çok Tercih Edilen Ürün

Fiber optikte bunlardan olup günümüzde bu kadar gelişeceği akla dâhi gelmez iken şu anda en çok kullanılan ve ilgi duyulan araç fiber optik kablodur.  Önceden oldukça yüksek maliyette bulunan fiber optikler mecburiyet nedeniyle çok ilgi duyulan bir araç değildi. Günümüz şartları dolayısı ile bu sorun ortadan kalkmış ve fiber optik şu anda her yerde oldukça fazla ve rahat şekilde kullanılır. Bugün dünyamızda fiber optik kablolar ışığın iletilmesinde oldukça fazla şekilde kullanılan bir ürün olmuştur.

Optik fiber kablolar bize ışık hızıyla birçok bilginin tek bir fiber ile oldukça rahat şekilde ulaşılabileceğini kanıtlar. Fiber optik kablo içinde bir parmak kalınlığında lifler bulunur. Bu lifler sayesinde aynı an da hem telefon görüşmesi hem de televizyon izleme olayı gerçekleşir. İki bin dört yüz tane televizyon ve telefon aynı anda çalışabilir.

Fiber Kablo Nedir?

Fiber kablo ışığın tam yansıması ile çalışır. Işık fiber optik kablo içinde yansıyarak ilerler. Dengeli bir şekilde yansıyarak ilerlemesine mod ismi verilir. Fiber içindeki mod sayısı değişiklik gösterir. Fiber kablolarının mod sayısı bazı durumlara göre değişiklik gösterir. Fiber damarının çeşidine ve çapına göre, ışığın dalga boyuna göre farklılık gösterir. Bunun yanında sayısal açıklık boyuna göre de farklılık gösterme durumları söz konusudur.

Günümüzde ise fiber optik kablolarının iki çeşidi vardır. Tek mod ve çift mod olarak günümüzde kullanılır. Bu tek ve çift olmak üzere iki tane olan fiber optik kablolarını dış görünümle ayırmak mümkün değildir. Ancak bu her iki kablo iletişim aracı olarak kullanılır. Fiber optik kabloların günümüzde oldukça fazla kullanım alanı vardır. Bunun yanında oldukça fazla da avantajları vardır. Çok geniş bir taşıma kapasitesine sahip olan fiber kablolar saç telinin kalınlığı geçmez. O kadar ince olan bu kablolar sayesinde tüm dünya iletişime sıkıntısız bir şekilde geçebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Para Birimi
$ Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları