Şirketlerin Kurumsal Server Ağ Yapıları Nasıl Olmalıdır? Leave a comment

Şirketlerde veri kaynak dosya gibi paylaşımlar yapan ve üstün donanıma sahip olan bu ağ yapısına server adı verilir. Server kullanım amacı bir ağı yönetmek ve bununla birlikte dosya görsel paylaşımı yapılır. Server kullanım amacı tıpkı evlerde kullanılan bilgisayarla benzer. Sabit bileşenler ve bellek gibi işlemler bulunan server uygulaması tabi ki bilgisayarlardan oldukça güçlü bir yapıdadır.

Web sitesine ait kodları sayesinde o an insanların yapmış oldukları göndermeleri ve işletmeleri anında ortaya döker. Bununla beraber server ağ yapılarında yedi yirmi dört saat kaliteli hizmet eksiksiz gönderi ve dayanıklılık çalışma performansı vardır.

Enerji verimi gibi yüksek donanım ve kaliteye sahiptirler. Kendinize ait olan web sitenizi internette gerekli yerlerde yaymak için gerekli kisi ve server sahibinden kullanacağınız bölüm kadar bir kısmını veya tamamını kiralayabilirsiniz.

Kiralama ve alma işleminin adlandırması ise web hostingtir. Akıllı telefonlarınızda veya bilgisayarlarınızda giriş yapmış olduğunuz web sitelerini oluşturan kod veya dosyalar telefonunuza dâhil olur. İnsanların en çok merak ettiği konulardan biri olan bu dosya veya bilgilerin nerde duruyor olmasıdır.

Server Yapılarının Bulundukları Yer

Server yapılar güvenlik önlemlerinin üst sahada olduğu yerlerde ve internet çekiminin son derece güçlü olduğu yerlerde bulunur. Bulunan bu yerin ve merkezin büyüklüğüne göre belirli sayıda veya daha çok server bulundurulabilir. Kendi halinde küçük yapıdaki web holding işletmelerinin hizmet verme kapasitesi sadece birkaç web sunucusu ile mümkün olurken bazı web holding işletmeleri adını dünyaya duyurmuş ve birçok ülkede fazla server ile hizmet verme yolundadır.

Server Çeşitleri

Severlerin kullanımında kullanım amacına uygun bir şekilde hazırlanmış olup bununla birlikte özelleştirilmeye ait donanım ve uygulamalar bulunur. Bundan dolayı server çeşitsini belirleyen en önemli faktör serverin kullanım amacıdır. Kullanılacak olan sistem server türünü belirlemektedir. Günümüzde ve yaşantımıza günlük olarak kullanılan server çeşitleri şu şekildedir.

Fiziksel sunucu

Bazı server çeşitleri kullanım alanlarına göre sınırlandırılır ve o doğrultuda çalışılması sağlanır. Bu çeşitte kişiler ağ kullanımlarının kopyasını yapmadan çalıştırabilirler. Fiziki sunucu ile birlikte web siteleri kolayca host edilebilir.

E Posta Sunucusu

Kullanmış olduğumuz e posta sunucuları günde birçok kez kullanmış olduğumuz e posta mesajlarının gelip gitmesini sağlar. Günlük yaşantıda insanlar ile iletişimi sağlayan e postanın gerekli bölümleri server tarafından takip edilir.

Paylaşımlı Hosting

Aslında bilgisayar ve ağları destekleyen birden fazla sunucu işlemi bulunur. Adından da anlaşılacağı üzere paylaşımlı hosting birden fazla kişi tarafından kullanılır. Aynı sürücü üzerinde birden fazla büyük veya küçük yüzlerce web sitesi barındırabilir. Site sakinlerinin ve sahiplerinin sunucu üzerinde hiçbir etkileri bulunmaz. Genelde kısıtlı miktarda depolama alanınız var ise daha kısıtlı bir erişiminiz olmaktadır. Bu özelliklere sahip olan paylaşımlı hosting fiyatları uygun fiyattan sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Para Birimi
Türk lirası