İlk Bilgisayar Ağı Ne Zaman Kuruldu? Leave a comment

Bilgisayar ağları hayatımızda oldukça önemli bir yere sahiptir. Tüm dünya da ve Türkiye de neredeyse herkesin kullandığı bilgisayar ağları hayatımızda oldukça fazla şekilde yer etmiştir. Bilgisayar ağları sayesinde her işimizi kolayca halledip sonuca varmak oldukça mümkündür. Evlerimizde iş yerlerimizde toplu alanlarımızda kullanılan bu ağlar sayesinde hayatımız oldukça kolay bir hal almıştır.

Her şeyin bir ilki ve yenisi olduğu gibi bu bilgisayar ağlarının da bir ilki ve geçmişi vardır. Herkesçe merak edilen ve son zamanlarda kullanımı arttıkça geçmişi araştırılmaya başlanan bilgisayar ağı Amerika’da kurulmuştur. Amerika’da savunma bakanlığının desteklemesi ile kurulan ilk bilgisayar ağı arpanet olarak adlandırılmıştır. 

Bu arpanet ilk çıktığı zamanlarda bu kadar gelişeceği ve ilgi göreceği akıllara dahi gelmiyordu. Ama şu an da gelişmiş ve gelişmekte olan bu bilgisayar ağları hayatımızda oldukça fazla bir öneme sahiptirler. Soğuk savaş yılları diye adlandırılan savaş yılları esnasında çok ilgi görmeyen ilk bilgisayar bağlantısı soğuk savaş yılları bittiği zaman ticarete dökülmüştür ve ticareti yapılmaya başlanmıştır.

Ancak en büyük gelişmelerini iki binli yıllarda göstermiştir. İki binli yıllarda oldukça fazla gelişen bilgisayar ağları en büyük gelişme zamanını yaşamıştır. Dünyada yaşayan milyonlarca insan evden iş yerinden toplu alanlardan dışarıdan ve nerden olursa olsun işlerini bilgisayar ağları ile halletmektedir. 

Geliştiği günden beridir hep bir gelişime maruz kalan bu bilgisayar ağları günümüzde de hala gelişmekte ama bunun yanında da oldukça fazla kullanıma sahiptir. Her on evin yedisinde bulunan tüm iş yerlerinde kesinlikle bulunan ve ihtiyaç duyulan bu ağlar hem işimizi kolaylaştırıyor hem de zamandan tasarruf etmemizi sağlıyor.

Bilgisayar Ağının Yararları Nelerdir?

İlk bilgisayar ağı kurulduktan sonra sürekli olarak gelişmektedir. Bu gelişmenin sebebi ise oldukça falda şekilde kullanılmadan geçer. İnsanlar tarafından oldukça falda şekilde ilgi gören ve kullanılan bu ağlar sürekli gelişmektedir. Hayatımızın her alanında yer eden bilgisayar ağları sayesinde neredeyse tüm işlerimiz hallolur.

İşlerde ekonomide eğitimde sağlıkla bilgisayar ağlarının özellikleri ve önemleri oldukça fazladır. Son zamanlarda özellikle hayatımızda karşımıza çıkan virüs nedeni ile tüm işler bilgisayar Ağının üzerine kalmaktadır. Yapma özelliği yok bile ise günden güne gelişerek artık var hâline gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Para Birimi
$ Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları