Türkiye’nin Aktif Olarak Kullandığı Uydular Leave a comment

Türkiye uzay alanında kendini geliştirmekte olan bir ülkedir. Bu alanda çalışmalarını oldukça fazla şekilde çoğaltmış olan Türkiye dünyanın nabzını uzaydaki araçları ve gelişmeleri ile tutar. Türkiye’nin uzayda altı tane aktif olarak kullandığı uzay aracı vardır. Reşat, Göktürk 1, Göktürk 2 gibi Uydular dünyanın her yerinden gözlem alarak güzel keşifler ve farklı bilimsellikler ortaya çıkarır. Bu uydular gözlem hizmeti verirler. Rasat uydusunun görüntü alımı oldukça fazladır.

Rasat yaklaşık on beş milyon kilometre alanında görüntü yapabilme özelliğine sahiptirler. Göktürk 2 ise bu zamana kadar fazla tur atmıştır. Görev yörüngesinde bu zamana kadar 33 bin tur atmıştır. Bu alanda çalışmalar oldukça hızlı bir şekilde devam eder. Türkiye de toplam altı tane uydu vardır. Bunlar gözlem ve haberleşme olarak ikiye ayrılır. Üç tanesi gözlem üç tanesi haberleşme olarak toplam altı tane vardır.  Türksat 3A, 4A, 4B bulunur ve bunlar haberleşme ihtiyaçlarını karşılar.

Gözlem Amaçlı Uydular

Diğer üçü ise gözlem amaçlı kullanılır. Bunlar rasat, Göktürk 1 ve Göktürk 2 uydularıdır.  Rasat gözlem uydusu olarak bilinir ve ilk yerli gözlem uydusu bu uydudur. Rasat gözlem uydusu Türkiye de üretilmiş bir uydudur. Bu uydu Rusya’dan yörüngeye fırlatılmıştır. Bu uydu dünyanın her yerinden sınırlama olmadan görüntü alabilme özelliğine sahiptir. Reşat gözlem uydusu aldığı tüm bilgileri TÜBİTAK uydusunda aktarır. Bu alanda alınan görüntüler her alanda kullanılır.

Kullanım alanı fazla olan bu görüntüler herkesin oldukça işine yarar ve bu görüntüler sayesinde istenilen her bilgiye ulaşılabilir. Tarım alanında çevrecilik alanında afet izleme haritacılık şehir ve planlama alanlarında oldukça fazla kullanılır. Rasat görüntü uydusunun üç yıl kadar tasarım ömrü vardır. Bununla beraber rasat görüntü uydusunun sekiz yıl kadar ömrü olmuştur. Çok fazla sayıda tur atmıştır.

Keşif Uydusu: Göktürk 2

Göktürk 2 uydusu yerli keşif uydusu olarak sunulur. Rasat uydusuna göre üç kat daha yüksek görüntü ve işlev çözünürlüğüne sahiptir.  Savunma şehircilik çevre ve daha birçok alanda Göktürk 2 uydusu kullanılır. Göktürk 1 ise hem sivil hem de askeri alan da kullanılır. Göktürk 1 çok fazla çözünürlüklü uydu görüntüleri içerir. Göktürk 1 uydusu en gelişmiş ve en farklı özel özellikleri olan bir uydudur.

Türkiye’nin Gelişmiş Uyduları

Türkiye’de gelişmiş bir sürü uydu vardır. Altı tane uydusu olan ve üçü gözlem üçü haberleşme olarak bilinen bu uydular Türkiye’yi gelişmiş olarak gösterir. Her yerin haberi ve gözlemi yapılan bu uydular sayesinde Türkiye oldukça ilerlemiştir. Bu uydular sayesinde hem çevrecilik hem siyasi hem savunma gibi daha birçok alan da bu uydular bize yardım eder ve gelişmemizi sağlar. Türkiye’nin tüm uyduları gelişmiş olup aynı zaman da kullanıldığı alanlarında gelişmesine yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Para Birimi
$ Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları