Network Kartı Nedir? Leave a comment

Network kartı deyince kimsenin aklında bir şey canlanmasa bile aslında herkesin bildiği bir cihazdır. Sadece ismi İngilizce olarak kullanarak daha şık ve ilgi çeker bir hale getirmek istenmiştir. Network kartı herkesin de bildiği gibi Ethernet kartı ya da diğer adı ile ağ kartıdır. Network ismi İngilizce olup ara birimi kartı kökeninden gelmektedir. Aslında hepsinin işlevi ve kullanıldığı alanlar aynıdır.

Bilgisayar arası aktarım ve iletişim yapmak için kullanılan bu network kartları yoğun bir ilgi görmektedir. Oldukça fazla kablo modeli klan network kartlarında konvektör oldukça önemlidir. Konvektör sayesinde veri işlemeleri en hızlı şekilde halledilir. Veriyi bir bilgisayardan ya da bir veriden bir veriye atmak oldukça kolay bir iş haline gelmektedir.

Bunun yanında diğer cihazlar yani modem yazıcı fotokopi gibi makinalar da network kartına bağlanabilir ve istediğiniz işlemeleri kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ana kart üzerinde chip olarak bulunan   şeyler de network kartlarıdır. Daha önceden üst kısımlarında bulunmayan bu chipler ayrı bir şekilde hazır alınarak bilgisayarın uygun yerine takılmaktaydı.

Şimdi ise hasır bir şekilde üstünde bulunmaktadır ve tekrardan para ve zaman kaybetmeye gerek kalmadan işlerimizi halledebiliriz. Network kartlarının üzerinde her zaman MAC işareti vardır ve bu onun simgesi haline gelmiştir. Bu isim asla değişmez ve oldukça fazla avantajı vardır.

Hem tanınmasını sağlar hem havalı durur hem de karışıklık gibi durumları ortadan kaldırmaya yarar. Gelişen teknoloji ile ağ kartları artık kablosuz ve her şekilde tanışabilir bir özelliğe sahiptir. Bunun asıl tek amacı her bilgisayara ve cihaza bağlanan veririn kablosuz bir şekilde bağlanmasını amaçlamaktadır.

Network Kartı Faydaları Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz network kartı yani herkesçe bilinen Ethernet kartı aslında kablosuz bir ağdır. Kablosuz olan bu ağ sayesinde istenilen her yere her şekilde bağlanır ve her daim çevrimiçi olarak hareket edilir.

Daha çok bilgisayarlar arası veri iletişimi sağlayan bu network kartları donanım gibi ve bu donanımdan ziyade resim müzik gibi dosyaları atmakta da oldukça fazla tercih edilir. Masa üstü bilgisayarlar da bu görevi genelde fiber optik kablo çeşitleri yapmakta iken diz üstü laptoplar da bu görevi network kartları bir diğer adı ile Ethernet kartları yapmaktadır.

Her network kartı MAC ismini taşır ve bu ne şekilde olursa olsun asla değişmez iken bu isimlerinde kendine ait bir adresleri bulunmaktadır. Bu adreslerde tıpkı bu isimler gibi değişmemektedir. İlk çıktığı andan beridir bir gelişme içinde olan Ethernet kartları gün geçtikçe özelliklerini yenileyerek ve kendine özgü ye i özellikler katarak ilerlerken aynı zamandan isminde de bazı değişiklikler meydana gelir. Oldukça gelişmiş ve havalı duran bu isim ile sürekli karşınıza çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Para Birimi
$ Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları