Masaüstünde Hafıza En Az Kaç Olmalı? Leave a comment

Masaüstü bilgisayar ve diz üstü bilgisayar alımlarında birçok detaya ve kapsama dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle masaüstü Bilgisayar alımlarında ihtiyacınızı belirlemeniz en etkili yöntemdir. Eğer bilgisayar ile işiniz çok oluyorsa ve her şeyiniz onun içinde ise daha donanımlı bir laptop almalısınız.  Günlük kullanım için masaüstü bilgisayar tercihi yapacaksanız hafıza donanım gibi seviyeler daha alt sahada bırakılabilir. İşletim sisteminden hafıza kartına ve hafıza kapasitesine göre değişiklik gösteren masaüstü bilgisayarlarda en önemli etken kişilerin kullanım amacıdır.

Günlük ve çok uğraş fark etmeksizin alınabilen masaüstü bilgisayarlarda hafıza kapasitesi ve ana kart kapasitesidir. Bunlar için öncelikle masaüstü bilgisayarın kullanım maksadı yer almaktadır. Örneğin; masaüstü bilgisayar alındıktan sonra evde kendi halinizde sosyal medya için veya heves için kullanılacak ise yalnızca yüz ve iki yüz GB hafıza yeterli olacaktır. Eğer alınacak olan masaüstü bilgisayar işyerinde ve iş yerinin işlevine farklı ve fazla olarak kullanılacak ise en az bir tb olmalıdır.

Hafıza Büyüklüğü Neden Önemlidir?

İş ve günlük kullanımdan hariç olarak insanların son yıllarda heves ettikleri yüksek kapasiteye sahip olan oyunlar içinde masaüstü bilgisayarlarınız yüksek hafıza seçeneğinde sahip olması gerekir. Masaüstü bilgisayarlarda kullanılacak olan hafıza ne kadar büyük ise fotoğraf dosya gibi konularda yer sıkıntısı yaşamakta bir o kadar az bir ihtimaldir. Bilgisayarlara fazla veri yükleme bilgisayarın çalışması hızını ve kalitesini son derece olumsuz etkiler.

Bilgisayarın hızlı çalışması için en önemli etken bilgisayar ana karttır. Bunun nedeni yüksek kapasiteye sahip olan bilgisayar ana kartı fotoğraf ve videoları tüm kalitesi ile görmenizi bunun yanı sıra yüksek kalitede bulunan bilgisayar oyunlarını en hızlı bir şekilde görüntülemenize ve oynamanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra yüksek kapasiteye ve depolama alanına sahip olan hard diskler bilgisayarın rahat bir şekilde kasmadan çalışmasına olanak sağlarken kişi tarafından verilen komutları hızlı bir şekilde yerine getirmeyi sağlar. Oyun iş gibi günlük kullanım dışı olan masaüstü bilgisayarların depolama alanı yüksek bir kapasitede olması uzmanlar tarafından tercih edilir.

Yüksek Kapasitedeki Hafızanın Sağladığı Yararlar

Bir TB üzerinde masaüstü bilgisayar aldınız ise oyun işyeri ve fotoğraf video gibi ihtiyaçlarınızı son derece rahat bir şekilde karşılayabilirsiniz. İstenilen hafıza boyutundaki oyunları oynayabilir ve fotoğraf video gibi işlemlere izin vermiş olursunuz. Bunun yanı sıra kullanmış olduğunuz masaüstü bilgisayar hafıza ana kartında yedek bir depolama alanı oluşturup herhangi karşılaşan olumsuz bir durumda yedek bir depo olarak kullandığınız har diski işleve sokmuş olabilirsiniz.

Bunun yanı sıra masaüstü bilgisayar ve diğer bütün teknolojik aletler sürekli olarak kendilerini yenilerler. Bu nedenden dolayı insanların ihtiyaçları istekleri yaşam koşulları da sürekli olarak değişiklik gösterir. Bu durum ise bilgisayarların hafıza durumunun üst seviyede tutulmasına ortam hazırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Para Birimi
$ Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları