Yapay Zekada Kullanılan Sistem Hangisidir? Leave a comment

Son zamanlarda oldukça fazla bir şekilde yapay zekâ ismini duymaktayız. Hep var olan ama varlığını daha yeni yeni geliştirip ortaya çıkaran bu yapay zekâ kavramı hala herkes tarafından tam anlamıyla bilinmemektedir. Yapay zekâ demek insanın davranışlarını bir makina ya da bilgisayarın sergilemesi demektir. Bu olaya yapay zekâ denmektedir.

Bu yapay zekâ gerçekleştirilen bilgisayar ya da makinanın insanlar gibi hareket sergilemesi işidir. İnsanlar gibi konuşması yürümesi anlaması dinlemesi yemesi içmesi mantık yürütmesi düşünmesi gibi daha birçok özellik verilen bu makinalar yapay zekâ olarak adlandırılır. Buradaki amaç insana duyulan ihtiyacın azalması ve insana ihtiyaç kalmadan ve hiçbir hata teşkil etmeden yapılacak işlerdir.

Yapay Zekanın Kullanım Alanları?

Yapay zekanın günümüzde kullanım alanı oldukça fazla bir şekilde artmıştır. Her alanda hizmet veren bu yapay zekalar sağlık eğitim ekonomi otomotiv finans spor gibi birçok alanda faaliyet göstermektedir. Buradan anlayabiliyor ki yapay zekâ ilgi gören ve günden güne her alanda gelişen bir sistemdir. Bundan ziyade günlük hayatımızda da yapay zekâya sahip durumlar ile karşılaşmaktayızdır. Bunun en başlıca örneği ise herkesin telefonunda bulunan bazen zevk amaçlı bazen de mecburiyet dolayısı ile iletişime geçtiğiniz Google asistanıdır. 

Yapay zekâ oldukça ilginç ve düşündüren bir sistem iken yapay zekâ teknolojisinde oldukça farklı diler ve uygulamalar kullanmaktadır. Bu oluşturulan yapay zekalar güçlü yapay zekâ ya da zayıf yapay zekâ olarak ikiye ayrılmaktadır.  Zayıf yapay zekâ sadece bir işlevi yapmak için üretilmiştir. Sadece bir işlem yapan bu zayıf yapay zekâ sadece. İr görev için dünyaya gelmiştir ve sadece o konuya odaklanarak ve başka bir şeyi baza almayarak oluşturulan bir yapay zekâ çeşididir.

Bundan hariç olarak yapay zekâ olarak güçlü olan yani üçünü algoritma da yer almaktadır.  Bu kategori de öğrenme işlemi de gözetimli öğrenme, gözetimsiz öğrenme ve kuvvetli öğrenme olarak üç grupta yer almaktadır. Etiketli veri kavramı gözetimli öğrenme de mevcuttur. Bu öğrenme etiketleme ile olmaktadır ve tahmin yapmaktadır. Gözetimsiz öğrenme işleminde ise bu etiketleme verileri ve tahmin yapma ile öğrenme imkânı yoktur.

Yapay Zekâ Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda oldukça fazla gelişen olaylardan biri de yapay zekâdır. Yapay zekâ sürekli gelişim halinde olan ve yapay zekaya sürekli ihtiyaç olan bir sistem içindedir. Yapay zekanın kullanım alanı oldukça fazladır.

Sağlık ekonomi eğitim savunma sanayi ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. İnsana olan ihtiyacı aza indirerek ve insanda yaşanabilecek sorunları tamamen ortadan kaldırarak güvenli ve hızlı bir sistem ile hizmet vermektedir. Bu sayede işler hiç aksamadan ve insan hatası olmasan yüzde yüz başarılı bir şekilde olmaktadır. Yapay zekâ aslında bir teknoloji değil harika bir buluştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Para Birimi
$ Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları