SFP Nedir? Ne İşe Yarar? Leave a comment

SFP optik bağlantı kurmak amacı ile tercih edilen bir işlemdir. SFP adı optik bağlantı kurarken kullanılan genişleme yuvalarına verilen bir isimdir. İngilizce bir ismi olan ve baş harfleri ile SFP yapısını oluşturan Small Form Pluggableinternetin hayatımıza girdiğinden beri aşına olarak duyduğumuz kelimelerden birisidir.

SFP cihazları bağımsız olarak çalışan ve internet ağlarında fiber optik ağ bağlantısı kurmak için tercih edilen ve gerek duyulan bir işlemdir. SFP yapısı içerisinde port yuvası bulunmaktadır ve bu yuva içerisine bakır tel veya fiber optik gibi aletler takılarak kullanıma sunulur.

SFP Nasıl Kullanılır?

SFP işleminde farklı modül tercih etme seçeneği aynı cihazlar içinde olabilen bir sistemdir. Böylece aynı cihazda da olsa farklı şekillerde SFP uygulaması kullanmak son derece mümkündür. İnternet ağlarında bağlantı kurabilmek için fiber optik gerek duyulan gereçlerden birisidir. SFP modül gibi bir cihaz aldığını zaman nasıl ve ne şekilde bir kullanım olduğunu daha ayrıntılı ve kapsamlı bir araştırma yaparak öğrenmeniz mümkün olacaktır.

SFP cihazları gelişen teknoloji ve zaman doğrultusunda paralel olarak kendini yenilemeyi ve geliştirmeyi başarabilmiş bir sistemdir. SFP cihazları bir modülden oluşmayan birden fazla modül ile kendini gösterebilen bir gereçtir. Kullanılabilir olan üç farklı şekilde SFP cihaz çeşiti bulunmaktadır. Bu cihaz çeşitleri kişilerin ihtiyaç ve işlevine göre değişiklik gösterir. Bu çeşitler multi mode Single Mode One Pair Single Mode bidirectional olarak farklı isimlerde ve farklı işlevlerde karşımıza çıkar.

Multi Mode

SFP modül çeşitlerinden biri ve ilki olan multi mode çeşiti fiber optik kablolar ile çalışma göstermesi için tasarlanmış bir sistemdir. Farklı tür ve şekillerde fiber optik multi mode SFP çeşitlerinin kullanımı mümkün olur. Kullanılan fiber oluşturmak kablo çeşitine göre ise elde edilmek istenen mesafe değişiklik göstermektedir. Belirli sayı ve şekilde farklı ara yüzlerin kullanımı mevcut olup kullanılan bu yüzler ile birlikte mesafe istenilen oranda değişiklik gösterir. Multi mode çeşitlinde kullanılacak olan fiber optik kablonun kalınlığında mesafeyi etkileyecek etkenlerden birisidir.

Fiber optik kablo alımında fiyat konusu da insanların en çok dikkat ettiği konulardan birisidir. Fiyatı etkileyen fiber optik kablo alımında alınan yer ve kablo etkin rol oynayan etkenlerdir. Kaliteli ve uygun fiyatta fiber optik kablo almak isteyen kişiler detaylı ve kapsamlı bir araştırma yaparak istenilen uygunlukta fiber optik kablolara sahip olabilirler.

Single Mode One Pair

Bu işlem çeşidinde kullanılan olan fiber optik kablo yapısı tek kıl olarak karşımıza çıkar. Diğerlerinde olduğu gibi iki farklı şekilde kablo bulunmaz ve giriş çıkış diye ayrılmaz. Single mode onepair sistemini kullandığınız zaman on beş ile yirmi kilometre arasında bir mesafe elde etmeniz mümkün olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Para Birimi
$ Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları