Fiber İnternet Nedir? Leave a comment

Fiber internet fiber optik kablolarla sağlanan erişim sistemi olarak tanımlanır. Fiber internet nedir? Genel olarak bu sisteme verilen isimdir. Veriler ışığı ileten cam ya da plastik tellerden meydana gelen fiber optik kablolar aracılığıyla taşınır. Fiber kablolar ile fiber internet hızı daha yüksek olur. Fiber internet dünyanın en yüksek internet hızı sağlayan sistem olarak kabul edilir. Fiber internet sayesinde bilgiler çok hızlı bir şekilde hareket eder. Bu nedenle ışık hızında internet olarak da adlandırılıyor. Veriler ışık hızında iletiliyor. Fiber kablolar fazla miktarda veri taşır ve ortalama hızı 1 Gbps olduğu söylenebilir. Fakat ülkemizde sunulan fiber internet paketlerinin üst hız sınırı 100 Mbps olarak kabul edilir.

Fiber İnternetin Özellikleri

Fiber internetin kişinin ilgisini çeken özellikleri vardır. Fiber internet hızı 1 Gbps ‘dir. Bu hız oldukça iyidir. Fiber internet yüksek hızlarda daha çok kullanıcıyı ve veriyi işleyebiliyor. Fiber internet hızı fazla yüklenme durumuna daha az duyarlıdır. Bu nedenle böyle bir durumda yavaşlama görülmez. Fiber internette daha az sinyal kaybı olur ve 10 kat daha fazla bant genişliği bulunur. Bu yüzden birden fazla cihaza bağlanıldığında hızında düşme olmaz. Birden fazla cihaz ayın anda kullanılabilir. Fiber internet nedir? Pek çok özelliği bulunan bağlantı türüdür.

Fiber İnternetin Avantajları Nelerdir?

Fiber internetin pek çok avantajı bulunur. Fiber internet diğer internet bağlantı türlerine göre çok  daha hızlıdır. Hızlı olmasının yanında güvenli ve kesintisiz bir hizmet sunar. Fiber internet fiber kablo altyapısından dolayı diğer internet bağlantı türlerine göre daha güvenli ve kesintisizdir. Fiber internet kullanabilmek için telefon hattına ihtiyaç yoktur. Sabit bir telefon hattı olmadan da fiber internet kullanılabilir. Fiber internet çevreye duyarlıdır. Ayrıca fiber internet adeta geleceğin teknolojisidir. Bakır ya da farklı bir kablo sistemi yerine ışığın kablolardan geçişi üzerine kurulması avantajını ortaya koyuyor. Fiber internet nedir? Tüm bu avantajlara sahip olan bağlantı türüdür. Kullanım özelliklerinden dolayı ülkemizde ve dünyada kullanımı gittikçe artıyor.

Fiber İnternet Altyapısı Her Yerde Var mı?

Fiber internet yeni bir teknoloji olarak kabul edilir. Bu sebeple altyapı sistemini kurma maliyeti yüksektir. Dolayısıyla şimdilik Türkiye’nin her yerinden ulaşılabilen bir teknoloji değildir. Bu teknolojiyi bir yere taşıyabilmek için sıfırdan bir altyapı çalışmasının yapılması ve yeni fiber optik kabloların yerleştirilmesi gerekir. Çünkü fiber internet eski kablolar ile verilebilen bir internet hizmeti değildir. Bunun yanı sıra internet servis sağlayıcıları her bölgeye altyapı ulaştırmak yerine ilk olarak yoğun talep olan bölgelere uygulamayı tercih ediyorlar. Bir bölgede yeteri miktarda fiber internet başvurusu bulunmuyorsa oraya altyapı gelmez. Fakat hem hızı hem de kalitesi nedeniyle son zamanlarda talep artmıştır. Fiber internet nedir? Gelecekte Türkiye’nin her bölgesine gidecek teknolojidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Para Birimi
$ Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları