Fiziksel Sunucu Kiralama Leave a comment

Bugün, tüm çevrimiçi işletmeler, müşterileriyle tam olarak bağlantı kurmak için web hizmetlerine ihtiyaç duyar. Bu nedenle gereksinimlerinizi tanımlamanız çok önemlidir. Bir sunucu kiralamayı mı yoksa satın almayı mı düşünmeniz önemlidir.

Fiziksel sunucu kiralama ile etki alanı kayıt hizmeti, çevrimiçi bir web sitesine sahip olmanın ilk adımıdır. Genel alan adınızın kaydını tamamladıktan sonra, yapmanız gereken bir sonraki şey iyi bir web barındırıcısı seçmeniz olacaktır.

Asıl soru burada ortaya çıkıyor: Bir sunucu kiralamalı mıyım yoksa satın mı almalıyım? Gerçek şu ki, insanlar genellikle sunucu kiralamayı veya satın almayı düşünürken, aslında ikisine de ihtiyaçları yoktur. Gerçekten bir VPS, bulut veya özel sunucu satın almanız veya fiziksel sunucu kiralama işleminin gerekip gerekmediğini öğrenmek için ilerlemeye devam edebilirsiniz.

Ne Zaman Sunucu Kiralamam veya Satın Almam Gerekir?

Bir fiziksel sunucu kiralama veya satın almaktan bahsederken akılda tutulması gereken ilk şey şudur:

Tüm web siteleri, çevrimiçi mağazalar, web uygulamaları ve blogların bir sanal özel sunucu, bulut VPS, Linux veya Windows’a özel sunucu kiralaması gerekmez.

Bu, büyük ölçüde uygulamanızın ihtiyaçlarına ve barındıracağı içerik / boyut türüne bağlıdır. Bu nedenle sadece internette var olmak için sunucu kiralamak ya da satın almak kadar para harcamanız önerilmez.

Günde 2.000’den fazla ziyaretçiniz varsa: Bu senaryo için fiyat ve kalite açısından en iyi seçenek olduğundan bir Bulut VPS kiralamanızı öneririz. Bu kadar az ziyaretli bir sunucu satın almak nadiren karlı olacaktır.

Trafiğiniz günlük 10.000’i geçiyorsa, özel bir sunucu düşünmeye başlamanız önerilir, ancak henüz satın almayın, kiralayın.

Trafiğiniz günlük 30.000 ziyareti aşarsa, sunucu kiralamak yerine sunucu satın almayı düşünebilirsiniz, çünkü bu trafikten elde edilen kazanç, bir makine satın alıp veri merkezinde sorunsuz bir şekilde dağıtmanızı sağlar.

Sunucu alarak veya kiralayarak özel yapılandırma, kitaplık ve uygulama gereksinimlerine sahip olursunuz.

Birçok geliştiricinin uygulamalarını web barındırma veya çok alanlı web barındırma planlarında bulunan kitaplıklar, yapılandırmalar ve teknolojilerle geliştirmesi gerekir.

Bu gibi durumlarda, bu tür kurulum veya konfigürasyonlar yapmanız gerektiğinde, ideal olarak harcadığınız paraya göre bir sunucu kiralamayı veya satın almayı düşünebilirsiniz.

Çok fazla disk alanı kullanıyorsanız; 100-200 GB’den büyük diskleri kullanan planlar, geleneksel / paylaşımlı bayi barındırma planları genellikle yeterli olmadığından neredeyse her zaman bir VPS veya özel fiziksel sunucu kiralama işlemine ihtiyaç duyacaktır.

Para büyük bir faktördür ve yüksek hızlı SSD’ler ile sanallaştırılmış Intel CPU’lara sahip herhangi bir VPS, aylık 200 liraya yakın bir maliyete sebep olabilir.

Sunucu Kiralamanın Avantajları

Özel sunucular veya Bulut VPS kiralamanın faydaları çoktur. Hız; nispeten hızlı erişim elde etmenizdir. Bir Bulut VPS planı genellikle hemen etkinleştirilir ve tahsis edilmiş bir plan ile yaklaşık 24-36 saat içinde çevrimiçi hale gelebilirsiniz; bu, neredeyse tüm şirketlerin donanımı teslim etmesi için gereken süredir. İleride CPU, RAM veya diski ölçeklendirmeniz gerekiyorsa ve bu sanal bir özel sunucuysa, saniyeler veya dakikalar içinde ölçeklendirme yapabilirsiniz. Ve özel olarak, birkaç dakika içinde daha fazla parça eklenebilir veya değiştirilebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Para Birimi
Türk lirası