İşlemci Nedir Ne İşe Yarar Leave a comment

İşlemci nedir? Ne işe yarar? Hepimizin bilgisayarlarında bir tane olmasına rağmen, herkes işlemci veya CPU’nun ne olduğunu bilemeyebilir. Ve aynı şekilde de kişisel bilgisayarlarında CPU’nun ne olduğunu ve işlevini çok iyi bilmeyen kullanıcılar da olabilir.

İşlemci (CPU, Merkezi İşlem Birimi) bilgisayarımızın en önemli bileşenidir. İşlevi, bilgisayar tarafından yürütülen tüm görevleri yönetmekten ve genellikle geri kalan bileşenlerin çevre birimler ile ortak yardımıyla farklı programların kodunu yürütmekten sorumlu, sistemin tüm işleyişinin beynidir.

Bir işlemcinin ne olduğunu ve neyden yapıldığını açıklayacağız. İşlemci nedir? Ne işe yarar? Ayrıca işlemciler nasıl çalışır ve aşamaları nelerdir. Bunlardan bahsedeceğiz.

 İşlemci Nedir?

İşlemci sistemin beynidir, sadece bilgisayarda olan her şeyi işler ve var olan tüm eylemleri gerçekleştirir. Bir bilgisayarın işlemcisi ne kadar hızlıysa, makineye verilen komutlar o kadar hızlı yürütülür. İşlemci nedir? Ne işe yarar? Bu bileşen, yalnızca bilgisayarınızın değil, birçok aygıtın donanımının bir parçasıdır.

İşlemci, masaüstü bilgisayarın kasasının içindeki anakartın soketine yerleştirilen bir silikon çiptir, dizüstü bilgisayardan farkı doğrudan lehimlenmiş olmasıdır. İşlemci, kapsülleme dediğimiz bir şeyle kaplıdır ve 3 türü vardır: PGA, LGA ve BGA.

Mühendislerin bilgisayarların daha hızlı ve daha verimli çalışmasını sağlamak için daha iyi işlemciler sağlaması gerektiğinden, işlemci en gelişmiş bilgisayar bileşenlerinden biridir. Evrimi yalnızca içsel olmakla kalmamış, aynı zamanda dış biçimi de değişmiştir. En popüler bilgisayar işlemcisi üreticileri Intel ve AMD’dir.

Bu bileşen, söyleyebileceğimiz en önemli ve çoğu zaman en pahalı olanıdır, ancak diğer bileşenler olmadan çalışamaz.

Bir işlemcinin bileşenleri, bir işlemci şunlardan oluşur:

• önbellek

• Bellek denetleyicisi

• Grafik kartı

• Diğer yardımcı elemanlar

İşlemci nedir? Ne işe yarar? Diğer bir tanım olarak işlemciler fiziksel düzeyde, bir CPU silikondan yapılmış milyarlarca transistörden oluşan çok karmaşık bir yapıdır. Mantık kapılarını oluşturmak için birleştirilen toplama gibi matematiksel işlemler, bellekten okunan talimatlar, komutları işlemenize ve kodu düzenli bir şekilde yürütmenize izin veren farklı yapılar oluşturmak için kullanılırlar.

 İşlemci Çalışması

İşlemcinin çalışması, tüm işlevsel blokları senkronize eden ve her şeyin olması gerektiği gibi veya programlandığı gibi çalışmasını sağlayan bir çip tarafından belirlenir.

İşlemlerin aşamaları vardır:

• Bellekten talimatlar okunur,

• Veriler aranır,

• Bir sonraki işlemler için sonraki talimatlara gidilir.

Bir işlemcinin hızı, CPU’nun gerçekleştirdiği işlem sayısını ölçen Hz cinsinden ifade edilir. Bu, saat dediğimiz bir sinyal tarafından yönetilir ve genellikle hızı belirleyen bir kare dalga dijital sinyalinden oluşur. Yani saat, CPU’nun her saniyede yürüttüğü saniyedeki darbe sayısıdır. İlk CPU’lar 1 MHz civarındayken, bugün 3 GHz’in üzerinde saat hızına sahip işlemcilerimiz vardır ve bu nedenle, ilklerinden 3000 kat daha fazla saat döngüsü yapılabilir.

Bir işlemci, tümü yakalama, kod çözme ve yürütme olan bir dizi ortak aşama ile farklılaştırılmış bir mekanik işlemi izlemesi anlamında 2 veya 4 zamanlı bir motorla karşılaştırılabilir. Mimarilerin her biri bu aşamaları farklı şekilde yürütür, ancak her birinin tanımı ve genel amacı her zaman aynıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Para Birimi
$ Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları