Bilgisayarın Hızı Nasıl Arttırılır? Leave a comment

Genel anlamda bilgisayarın hızı nasıl arttırılır sorusu oldukça önemli bir sorudur. Sistem vazife çubuğuna alınan programlar, bilgisayarınızı kullanırken fonda çalışmaya devam eder. Bu unsurlara erişmek için vazife çubuğunuzun sağ tarafında bulunan yukarıya oku tıklayabilirsiniz. Başlangıçta kendiliğinden çalışmakta olan öbür uygulamalar da bilgisayarınızı yavaşlatabiliyor. Bazıları, anti virüs programı gibi gerçekten çalıştırmak isteyebileceğiniz programlardır. Fakat sağ alt bölümde açılan programların büyük bir çoğunluğu lüzumsuzdur ve ekstra kuvvet tüketir. Windows, ihtiyaçlarına uyacak biçimde daha önceden belirlenmiş türlü kuvvet planları ile beraber gelir. Bu kuvvet planları; dengeli mod, kuvvet tasarrufu modu ve aşırı performans modu biçiminde sıralanır. 

Batarya gücünü optimize etmek için tasarlanan kuvvet tasarrufu opsiyonu, bilgisayarınız esasen yavaş ise iyi bir seçim olmayabilir. Bu mod, enerji harcanışı öncelikli olarak çalıştığı için bilgisayarınızın performansını düşürmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi aşırı performans planı daha iyi bir seçenektir. Daha fazla enerji kullanmasına rağmen performansı artırdığından kaynaklı bilgisayarınızı hızlandırmaya yardım eder. 

Eski Bilgisayarı Hızlandırma Yöntemleri 

Eski bilgisayarınızı hızlandırmak için tüm yolları denediyseniz ve istemiş olduğunuz performansı alamadıysanız yeni bir donanıma yatırım yapmanın vakit gelmiş olabilir. Çünkü bilgisayarın hızı nasıl arttırılır  konusunda programsal yükseltmelerin yanı sıra donanım üstünde de birkaç optimizasyonlar gerçekleştirilebilir. Masaüstü bir PC kullanıyor iseniz seçenekleriniz nazaran biraz daha geniş olmaktadır.  

RAM, harici hafıza, ana kart, işlemciye da ekran kartı gibi parçaların yenileri ile güncelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bunu yaparken donanımların bir birisiyle uyumlu olmasına ve yapılan değişimlerin maddi değer-performans manasında da uygun bir seçenek olmakta olduğuna düşünce getirmek gerekir. Ana kart ve işlemcinin pahalı donanımlar olduğu için yükseltme prosedürüne RAM, HDD’den başlamak daha ekonomik olacaktır. 

RAM Kapasitesi ile Bilgisayar İlişkisi

RAM değişimi sürecinde, DDR uyumluluğuna sahip olmakta olan ve PC’nizin en üst düzey RAM kapasitesine hitap etmekte olan bir seçeneğin seçilmesine dikkat edilmesi gerekir. Örneğin; bilgisayarınız üzerinde 2 GB DDR2 RAM bulunuyorsa DDR4 teknolojisine sahip 8 GB bir RAM kullanmanız mümkün olmamaktadır. Fakat 2 GB DDR2 RAM, 4GB DDR2 nitelikli bir RAM ile güncelleme yapabilirsiniz. Bu sırada, RAM takımı ve marka/model uyum işlemi de dikkat içinde bulundurulmalıdır.  

Ayrıyeten HDD’den SSD’e terfi etmek de yapılabilecek en mantıklı işlerden biri olmaktadır. Pc’yi hızlandırma işlemi için en basit yöntemlerden biri olmakta olan SSD’ler; 120 GB, 240 GB gibi bazı değişik depolama çeşitleri arasından tercih edilebilir bir konumda olmaktadır.  Fotoğraf, film, müzik veya oyun gibi daha fazla yer işgal eden belgeler ise aşırı depolama imkânı sağlayan harici diskler arasında muhafaza edilebilir. SSD hard diskler çok daha süratli çalıştıkları için bilgisayar başlama hızını ve prosedür hızını artıracaktır. Genel anlamda bilgisayarın hızı nasıl arttırılır sorusunun cevabı bu şekilde sıralanmaktadır. 

Format Atmadan Bilgisayarı Hızlandırma 

Malware (kötü niyetli program), bilgisayarınıza zarar verebilecek kötü niyetli uygulamaları tanımlamak için kullanılan geniş bir terimdir. Virüsler ve kötü niyetli programlar; e-posta bağlantıları, program güncelleme işlemlerini ve tanıtımlar dahil olmak suretiyle türlü kaynaklardan bilgisayarınıza sızmakta olabilir. Kötü amaçlı program türleri, bilgisayarınızda kalıcı hasarlara yol açma olasılığının yanı sıra bilgisayarınızın yavaş çalışmasına da yol açabilir. Ücretli veya para ödemeden indirilebilmekte olan virüs uygulamaları, sisteminizi ve şahsi bilgilerinizi güvende tutmanıza yardımcı olduğu gibi bilgisayarınızın hızlanmasına da katkıda bulunmaktadır. Bilgisayarın hızı nasıl arttırılır sorusunun cevabı olarak format işlemi uygulamadan yapılacak işlemler bu şekilde sıralanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Para Birimi
$ Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları