Sunucu Nedir Ne İşe Yarıyor Leave a comment

Sunucu nedir? Ne işe yarıyor? Sunucu teriminin bilgi işlemde iki anlamı vardır. Birincisi, kaynakları bir ağ üzerinden kullanılabilir hale getiren bilgisayar, ikincisi ise o bilgisayarda çalışan programı ifade eder. Sonuç olarak, iki sunucu tanımı görünür:

Donanım tabanlı bir sunucu, işletim sistemine ek olarak bir veya daha fazla yazılım tabanlı sunucuyu çalıştıran bir bilgisayar ağına gömülü fiziksel bir makinedir. Donanım tabanlı bir sunucu için alternatif bir ad “host” vardır. Prensipte, ilgili sunucu yazılımına sahip herhangi bir bilgisayar bir “ana bilgisayar” olarak kullanılabilir.

Yazılım tabanlı bir sunucu, istemciler olarak adlandırılan diğer programların yerel olarak veya bir ağ üzerinde kullanabileceği özel bir hizmet sağlayan bir programdır. Hizmet türü, sunucu yazılımının türüne bağlıdır. İletişimin temeli istemci-sunucu modelidir ve veri alışverişinde hizmete özel iletim protokolleri devreye girer.

 Bir Sunucu Nasıl Çalışır?

Sunucu nedir? Ne işe yarıyor? Bir bilgisayar ağı aracılığıyla sunucu hizmetlerinin sağlanması, görevlerin farklı bilgisayarlar arasında dağıtılmasına izin veren ve bunları bağımsız olarak birden çok son kullanıcı tarafından erişilebilir kılan bir kavram olan istemci-sunucu modeline dayanır. Bir ağ üzerinden erişme ve hizmet ihtiyaçlarına göre kullanma becerisine sahip olmanın tek yoludur.

 Sunucu Türleri

Sunucu nedir? Ne işe yarıyor? İstemci ve sunucu arasındaki iletişim, her hizmete bağlıdır ve bir taşıma protokolü ile tanımlanır. Bu politika, aşağıdaki sunucu türleri açısından açıklanabilir:

Web sunucusu: web sayfalarını kaydetmek, düzenlemek ve bunları web tarayıcıları veya tarayıcılar gibi istemcilere teslim işlemidir. Sunucu (yazılım) ve istemci arasındaki iletişim, HTTP’ye, yani hiper metin aktarım protokolüne veya HTTPS’nin şifreli bir türevine dayanır. Genel bir kural olarak, HTML belgeleri ve resimler, stil sayfaları veya komut dosyaları gibi gömülü öğeler iletir. En popüler web sunucuları Apache HTTP sunucusu, Microsoft’un İnternet Bilgi Hizmetleri (ISP) veya Nginx sunucusudur.

Sunucu nedir? Ne işe yarıyor? Dosya Sunucusu: Bir dosya sunucusu, bir ağ üzerinden farklı istemciler tarafından erişilen verilerin depolanmasından sorumludur. İşletmeler, daha fazla çalışma grubunun aynı verilere erişebilmesi için bu tür dosya yönetimine güvenir. Dosya çakışmaları ortadan kaldırılır ve hem farklı veri sürümlerinin otomatik olarak oluşturulmasına hem de tüm şirket verilerinin merkezi olarak yedeklenmesine olanak tanır. FTPS (SSL üzerinden FTP), FTP (Dosya Aktarım Protokolü) veya SCP (Güvenli Kopyalama) gibi aktarım protokolleri, İnternet üzerinden bir dosya sunucusuna erişildiğinde devreye girer. SMB (Sunucu İleti Bloğu) ve NFS bulunur.

 E-posta sunucusu: Bir e-posta sunucusu, etkileşimi e-postaların alınmasını, gönderilmesini ve iletilmesini ve ayrıca kullanılabilir hale getirilmesini sağlayan birkaç yazılım modülünden oluşur. Bir e-posta sunucusuna erişmek isteyen kullanıcılar, sunucudan mesajları toplayan ve gelen kutularına ileten bir e-posta istemcisine ihtiyaç duyarlar, bu IMAP (İnternet Protokolü Erişim Protokolü) protokolleri aracılığıyla yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Para Birimi
$ Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları