Masaüstü Bilgisayar Mı Laptop Mu Daha İyi Leave a comment

Zaman ilerledikçe zorluğu azalmak yerine artan tercihlerden biri; masaüstü mü? laptop mu? Bu konuda kesin bir yargıya varmak olanaksızdır. Her ikisinin de artıları olduğu gibi eksileri de vardır. Bu seçimi sizinle aynı yaşantıda olmayan, bu konularda bilgisiz kişilerin önerileriyle değil de kendi yaşantımızı bilgisayar türlerinin artı ve eksileriyle karşılaştırıp bize en uygununu belirlemekle yapmamız daha doğru olur. 

Masaüstü Bilgisayarın Artıları

Performans bakımından masaüstü bilgisayar mı laptop mu alınır sorusunaaynı fiyattaki masaüstü ve laptopu karşılaştırırsak masaüstü performansının daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Fare, klavye, tarayıcı, monitör, ses kartı, ekran kartı, modem vb. Arızalandığında parça halinde düzeltebilir ve değiştirebiliriz ya da işlemci gücünüz azalırsa ana kartınıza uygun daha güçlü bir işlemci takabilir ve bilgisayarınıza güç verebilirsiniz. Soğutma sistemi geniş ve çok sayıda delikleri sayesinde çok iyidir daha iyi bir performans için yedek parça katılabilir. 

Masaüstü Bilgisayarın Eksileri 

Ağırlığı ve birden çok parçası nedeniyle taşınabilir değildir. Elektrik tüketimi yüksektir. Elektrik yoksa bilgisayar kullanılamaz tabi bir DC güç kaynağınız yoksa. Masaüstü bilgisayar mı laptop mu alınır diye araştırırken bilgisayar için belli bir yer ve olmazsa olmazı bir masa ayarlama zorunluluğu vardır. Ne kadar düzeltirsek düzeltelim birbirine giren, kötü ve dağınık bir görüntü sunan kabloları unutmamak gerekir. 

Masaüstü Bilgisayarı Kimler Kullanmalıdır

Oyun oynayanlar için en iyi seçim masa üstü olacaktır. Sık sık seyahat eden, ev değiştiren kısacası göçebe bir hayat tarzını benimsemiş biri değilsen yine en iyi seçim masaüstü bilgisayar olacaktır. 

Laptop Bilgisayarın Artıları 

Masaüstü bilgisayar mı laptop mu alınır  seçemeyenler için;taşınabilirlik bakımından çok rahattır. Trende, bir sahil kenarında, bankta, evin istediğiniz odasında, isteğe bağlı birçok yerde kullanılabilir. Güç kaynağı doluysa elektrik gidince de kullanılır.  Fazla elektrik harcamaz. 

Laptop Bilgisayarın Eksileri 

Bilgisayarda klavye, hoparlör, ekran, işlemci vb. Arızalandı mı bu arıza tüm bilgisayarı etkiler. Fiyatına göre donanımı masaüstü bilgisayara kıyasla daha düşüktür. Ekranı, klavyesi, hoparlörü küçüktür. Bu durum laptop üzerinden oyun oynayanları, film veya dizi izleyenleri vb. Olumsuz etkiler. Dayanıklılık bakımından masaüstü bilgisayara göre daha zayıftır. Bu bakımdan çabuk kırılmalar ve ezilmeler görülebilir. Daha çabuk ısınır ve bu ısıyı hissettirir.  

Laptop Bilgisayarı Kimler Kullanmalı 

Sık sık seyahat edenler, karavanda yaşayanlar, bütün işini bilgisayarda görenler için laptop birebirdir. Masaüstü bilgisayar mı laptop mu alınır  karar verirken; yerinde duramayanlar için bir sahil kenarında, bir bankta, bir kumsalda, uzanarak , diz üzerinde, masa üzerinde, karın üzerinde, balkonda birçok yer ve pozisyonda rahatlıkça kullanılabilir. Hele ki evde çalışan bir bireyseniz sizin için harika bir seçim olacaktır. 

Nerelerde Hangi Tür Bilgisayar Tercih Edilir?

Kurumsal Yerler: Hastane, şirket, okul gibi yerlerde, bilgisayar bireye ait kişisel eşya olmadığından ve depolama alanı daha fazla olduğundan masaüstü bilgisayar tercih edilir. 

Yaşanılan Yer: Evde bireysel olarak çalışan ve bilgisayarı kendine özel olanlar diz üstünü tercih ederler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Para Birimi
$ Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları