Ücretsiz Sunucu Kiralama Leave a comment

Bilindiği üzere sunucular genel olarak ücretli kullanılır. Bunun için bir sunucu sahibi olmanız gerekmez. Kaynak özellikleri baz alınarak, belirli dönemlerde ödeme yaparak sunucular, kullanılır. Sunucular kiralanır ve bunlar genel de fiziksel sunuculardır. Dedicated ismi ile bilinir. Ayrıca başka sunucularda yaygın olarak kullanılır. Bulut sunucu, VDS sunucu, vps sunucu ve cloud gibi sunucu tiplerini, kiralama imkânı vardır. Sunucu kiralamanın bazı amaçları vardır.

Sunucu Neden Kiralanır?

Sunucu kiralamanın amacı, birçok tabanlı olan uygulamaları, çalıştırmak içindir. Sunucular açık kaynaklı olup, çalışma kapasitesi daha iyidir. Ayrıca bir lisans maliyeti bulunmaz. Üzerinde kod geliştirme özelliği vardır. Web sitelerinizi barındırma özelliğinin yanında, e mail sunucusu olarak da kullanılabilir. Dosyalar ve vnp içinde fonksiyoneldir. Bu yüzden çok talep görür. Genel olarak Windows tabanlı sunucular da tercih edilir. Uzak masaüstü erişimi olduğu için, bilgisayarı kullanır gibi hareket edebilirsiniz. Windows sunucular Windows tabanlı web siteleri için tercih edilir.

Mail sunucusu da tercih edilen bir çeşittir. Size ait olan maillerin başkalarının kontrolünde olmasının önüne geçer. Genelde bu durum için kullanılır. Ya da firma maillerinde bu konu önemlidir. Mail sunucusu ile sistemdeki bütün mailler sizin kontrolünüzde kalır. İsterseniz hesaplarınızı yüksek kota ile açıp, mailleri istediğiniz gibi sınırlayıp ya da esneklik kazandırabilirsiniz.

Sunucu Kiralama Fiyatları

Sunucu kiralamak bilindiği gibi bir fiyat karşılığında yapılır. Fiyatları etkileyen bazı unsurlar bulunur. Çoğu kişi ücretsiz sunucu kiralama hakkında bilgi sahibi olmak ister. Fiyatları etkileyen unsurlar; disk kapasitesi, hafıza, işlem gücü gibi faktörlerdir. Fiziksel sunucuların fiyatları daha yüksektir. Ayrıca sunucuya ilave olarak, bazı yapılandırmalar da yapılabilir. İnternet hızı ya da bant genişliği gibi faktörlerde fiyatları etkiler. Yine ek olarak bazı opsiyonlarda ekleyebilirsiniz.

Sunucu Kiralarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sunucu kiralama sözleşmeli Olarak yapılan bir durumdur. Burada önemli olan donanım konusunda garanti verilmesidir. Bu önemli bir detaydır. Sunucuda donanıma bağlı olarak bir arıza olursa, firma tarafından ücretsiz olarak karşılanması gerekir. Bu da kiralama esnasında olan sözleşmeye bağlıdır. Gerektiği an da firmalar tarafından destek ve hizmet sağlanması gerekir. Sla süresi de sözleşme açısından çok önemlidir. Sunucu Kiralarken, bu hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Ücretsiz Sunucu Kiralamak Mümkündür?

Çoğu kişinin sorduğu sorulardan biri de ücretsiz sunucu kiralamanın mümkün olup, olmadığıdır. Genel Olarak ele alındığında ücretsiz sunucu kiralama çok mümkün değildir. Bilindiği gibi sunucular çok fazla donanıma sahiptir. Donanımlar da ayrı ayrı maliyet içerir. Bundan dolayı da bir ücret alınır. Ayrıca sunucular tek başına çalışmaz. Çalışması için soğutma, internet, bakım ve elektrik giderlerine sahiptir. Bundan dolayı ücretsiz sunucu kiralama isteyenler için bu durum çok zordur. Sunucular genel de kiralama yöntemi ile alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Para Birimi
$ Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları