Yeni Nesil Dell Sunucular Leave a comment

BT devi, işletmelerin “bağımsız altyapılara” geçişlerini hızlandırırken verileri işlemesini ve analiz etmesini sağlayacak makineler olan Yeni nesil dell sunucular Dell EMC PowerEdge serisini piyasaya sürüyor.

Yeni nesil dell sunucular, yapay zekâ ile BT isteklerinin uçta işlenmesini birleştiren gelişmiş bilgi işlem ile bağımsız bir altyapının önünü açmayı hedefliyor. Daha somut olarak, yeni makineler işletmelere ana veri merkezlerinden genel bulutlara ve uç sitelere kadar her tür veri hakkında gerçek zamanlı bilgi alma gücü veriyor.  Şirkete göre, 17 PowerEdge sunucusu benzersiz bir performans sunuyor ve Dell’in sahip olduğu veya kaydettiği 1.100 patentin katkısından yararlanıyor.

Yeni Nesil Dell Sunucuların İşleyiş Özellikleri

Dell Technologies Altyapı Çözümleri Grubu Başkanı ve Genel Müdürü Jeff Boudreau, “Yeni PowerEdge sunucularımız, işletmelerin veri işlemelerini hızlandırmalarına yardımcı olmak için gereken performans ve yetenekleri sağlarken, tüm sektörü otonom bilgi işlem yoluna koyuyor,” dedi.

Özerk bilgi işlem, gerçekten de şirketlerin kendi kendine devreye giren, kendi kendine sağlanan ve kendi kendini yöneten bir altyapı tasarlamasına yardımcı olur. 
Bugün, Dell EMC OpenManage Enterprise ile PowerEdge sunucuları ve sistem yönetimi, ortalama olarak %85’e varan oranda zaman tasarrufu sağlayabilir ve otomasyon yoluyla düzinelerce adımı ortadan kaldırabilir.

Yeni Nesil Dell Sunucuların Çeşitleri

Yeni nesil dell sunucular, hızlandırıcılar için optimize edilmiş iki yeni sunucu içeriyor: PowerEdge XE8545 sunucusu, yapay zeka ve veri analitiği için en yeni HPC Ready çözümünü destekler. PowerEdge XE8545, 128 adede kadar 3. Nesil AMD EPYC işlemci çekirdeğini, dört NVIDIA A100 GPU’yu ve NVIDIA vGPU yazılımının optimize edilmiş performansını bir 4U çift soketli raf sunucusunda birleştirir.


3. nesil AMD EPYCTM işlemcilere sahip Dell EMC PowerEdge C6525, R7525, R6525, R7515 ve R6515 sunucular artık mevcuttur. 3. nesil AMD EPYCTM işlemciler ve NVIDIA A100 GPU’larla donatılmış Dell EMC PowerEdge XE8545 sunucular 29 Mart’tan itibaren satışa sunulacak. 3. nesil Intel Xeon Ölçeklenebilir işlemcilere sahip Dell EMC PowerEdge C6520, MX750c, R750, R750xa, R650 sunucuların Mayıs 2021’de gelmesi bekleniyor. Dell EMC PowerEdge R750xs, R650xs, R550, R450 ve sağlamlaştırılmış 11 ve PowerEdge X sunucular XR12 ikinci sırada gelecek 2021’in çeyreği.

Dell Technologies, Satılan Sunucu Sayısında Hala 1 Numara

2020’nin son çeyreğinde dünya çapında sunucu satışlarını kaydeden araştırma firması IDC’nin en son raporuna göre, Dell Technologies hala en büyük makine tedarikçisi konumunda – 2020’nin dördüncü çeyreğinde dünyada satılan sunucuların %16.5’i Dell Technologies markası – ama şimdi ciro açısından ikinci. Çeyreklik satışları, bu pazarın 2020 sonunda dünyada ağırlık kazandığı 25,8 milyar doların %15,5’ini oluştururken, sunucuların yalnızca %14,5’ini sağlayan HPE’ninkiler, küresel gelirlerin %16’sını temsil ediyor.

HPE’nin başarısı, yerel kuruluşu New H3C Group aracılığıyla makine sattığı Çin’deki sunuculara yönelik güçlü talebe bağlıdır. Geçen yıla göre Yeni nesil dell sunucular satışları Çin’de %23 artarken, Avrupa aynı dönemde bu donanımlara %1.1, ABD ise %5.5 daha az harcadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Para Birimi
$ Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları